Page Header Bg

Özel Entegratör Değişimi Nasıl Yapılır?(05.03.2024)

Özel Entegratör Değişimi Nasıl Yapılır?(05.03.2024)

Özel Entegratör Değişimi Nasıl Yapılır?(05.03.2024)

Çalıştığınız özel entegratör firma ile yollarınızı ayırmak istiyor olabilirsiniz.
Ya da kullandığınız GİB portal yerine özel entegratör firma ile çalışmak isteyebilirsiniz.
İlk olarak e-Belge çalışma yöntemi ve özel entegratör değişimi yapmanızın mümkün olduğunu söyleyelim. Tüm senaryolarıyla e-Dönüşüm yöntemlerinde değişiklik yapma detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

GİB Portal Kullanımından Özel Entegratöre Geçiş

GİB portal kullanıyorsanız ve özel bir entegratör firma ile çalışmak istiyorsanız işiniz çok kolay. Tek yapmanız gereken anlaşacağınız özel entegratör firmayı bulmanız. Diğer tüm süreçleri entegratör firmanız sizin adınıza tamamlayacak ve e-Belge ekranınız açılacaktır.
Özel entegratör seçerken dikkat etmeniz gereken konuları yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Özel Entegratörden GİB Portal’a Geçiş

Özel entegratörden GİB Portal’a geçiş işlemi için sadece özel entegratörünüze artık çalışmak istemediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Özel entegratör tarafındaki e-Belge hesabınız kapandığında, GİB portal kullanım hakkınız otomatik olarak açılır ve çalışmaya başlayabilirsiniz.
Böyle bir değişim öncesinde çalıştığınız özel entegratör firmanın bir fesih koşulu istemediğinden emin olmak konforunuzu arttırır.

Entegrasyon Yönteminden Özel Entegratöre Geçiş

Entegrasyon yöntemi de doğrudan GİB ile bağlantılı olduğundan aynı adımları izlersiniz. Çalışacağınız entegratör firmayı seçer ve hesabınızı açtırırsınız. Devamında entegrasyon hesabınız otomatik olarak kapanır ve yeni ekranınız açılır. Doğrudan çalışmaya başlarsınız. Bu işlemin ne kadar zaman alacağı GİB tarafından size bildirilir.

Entegrasyon Yönteminden GİB Portal Kullanımına Geçiş

Bu işlem için Gelir İdaresi Başkanlığı’na çalışma yönteminizi değiştirmek istediğinizi belirten bir dilekçe yazmanız yeterlidir. Dilekçenizde şirketinize ait kaşe ve imza bulunması zorunludur.
Başvurunuz sonucunda GİB entegrasyon anlaşmanızı kaldırır ve doğrudan sizi GİB Portal’a yönlendirir. Doğrudan çalışmaya başlarsınız. Bu işlemin ne kadar zaman alacağı GİB tarafından size bildirilir.

GİB Portal Kullanımından Entegrasyon Yöntemine Geçiş

Bu işlem nadir olarak gerçekleştirilsede aşamalar şu şekildedir. Test tanım formu ve BİS raporunu tamamlayarak sisteme yükleyebilirsiniz. Ardından sizden istenen entegrasyon testlerini tamamlamanız ve efatura@gelirler.gov.tr adresine göndermeniz gerekir. Kontroller sonrası GİB tarafından size onay/red gelir. Onay almanız durumunda belirtilen adrese canlı tanım formunu yükleyerek e-Belge sisteminizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Entegratör Değişimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

  • Çalışmayı planladığınız özel entegratörün GİB tarafından yetki almış olması kritik bir faktördür. GİB onaylı firmalar, verilerinizin sadece GİB ile paylaşılmasını sağlayarak bilgi güvenliğini en üst düzeye çıkarır. GİB tarafından yetki verilen Özel Entegratörler Listesi’ne buradan ulaşabilirsiniz.
  • e-Belge saklama hizmeti; verilerinizin 10 yıl boyunca güvenle saklanması için bu özellik önemlidir.
  • Güçlü sunucu altyapısı; kurumsal kimlik, güçlü sunucu altyapısı ve fiziksel yeterlilik öne çıkan özelliklerdir.
  • Yedekleme teknolojisi; acil durum ve mücbir sebepler için verilerin güvenli bir şekilde yedeklenmesi gereklidir.
  • GİB teknik kılavuzlarına uyum; firmanın altyapısının GİB tarafından yayınlanan teknik kılavuzlara uygunluğunu kontrol edin.
  • Müşteri desteği; kolay erişilebilir, hızlı ve etkili bir destek ekibi, iş süreçlerinizin aksamadan devam etmesini sağlar.
  • Kolay kullanıcı arayüzü; bulut tabanlı web ve mobil uygulama yapısı, kullanımı kolay ve erişilebilir bir deneyim sunmalıdır.
  • Muhasebe programlarıyla entegrasyon; özel entegratör, kullandığınız muhasebe programlarına entegre veya verilerinizi bu programlara aktarabilme yeteneği taşımalıdır.
  • e-Ticaret entegrasyonu; e-ticaret yapan işletmeler için özel entegratör, online pazar yerlerine ve e-ticaret altyapılarına sorunsuz bir şekilde entegre olmalıdır.

Alabileceğiniz hizmetleri ve NES’i diğer özel entegratörlerden ayıran özellikleri gösteren tabloya ‘Özel Entegratör Seçimi‘ yazımızdan ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi veya destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. e-Dönüşüm yolculuğunuzda yanınızdayız!