Page Header Bg

E Serbest Meslek Makbuzu 2023(16.05.2023)

E Serbest Meslek Makbuzu 2023(16.05.2023)

E Serbest Meslek Makbuzu 2023(16.05.2023)

E Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Serbest meslek sahiplerinin sundukları hizmetleri veya ürünlerin bedelini kayıt altına almak için hazırladığı belgeye serbest meslek makbuzu denir. Yazımızın devamında Serbest Meslek Makbuzu’ndan, ismini kısaltarak SMM olarak bahsedeceğiz.
Zamanla SMM’nun da hazırlanması, iletilmesi ve arşivlenmesi elektronik ortama taşınmış ve ismi E SMM olarak revize edilmiştir.

Peki Kimler Serbest Meslek Sahibi Olarak Kabul Edilir?

Serbest meslek sahipleri, bağımsız olarak çalışan ve genellikle kendi uzmanlık alanlarında hizmet sunan kişilerdir. Peki, serbest meslek grubuna kimler dahil olur? İşte serbest meslek grubu çalışanları için bazı örnekler:
Herhangi bir kurumdan bağımsız olarak çalışan avukatlar, doktorlar ve diş hekimleri. Mimarlık ve mühendislik alanında uzmanlar, muhasebeciler, mali danışmanlar ve sanatçılar. Kısacası bir firmadan bağımsız olarak çalışan ve hizmet pazarlayan tüm profesyoneller serbest meslek grubuna dahildir.

2023 Yılında E SMM’ ye Geçiş Zorunluluğu Olan Mükellefler Kimlerdir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı karara göre; Haziran 2020 tarihi itibariyle vergiden muaf olmayan serbest meslek erbapları E SMM kullanmakla yükümlüdür.
Hekimler ve veterinerler ise E SMM uygulamasına geçtikten sonra Pos cihazlarını(Hekim Pos) sadece tahsilat işlemleri için kullanılabilecektir. Bu cihazdan yapılan tahsilat sonrasında ise mutlaka E SMM düzenlemesi yapılması gerekmektedir.
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın geçiş zorunluluğuna ilişkin yayınladığı orjinal metne ulaşmak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

E Serbest Meslek Makbuzu Başvurusu Nasıl Yapılır ?

E SMM’na başvurmak için tek koşul E İmza sahibi olmaktır. Ardından Gelir İdaresi Başkanlığı ya da bir özel entegratör firma ile iletişime geçebilirsiniz.
E SMM geçişinizi NES ile yapmaya karar verirseniz, bizlere ekrandaki form üzerinden veya telefonla ulaşabilirsiniz. Ekranınıza uzaktan bağlanarak aktivasyonunuz yaparız. Sonrasında Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan gelen onay ile E Serbest Meslek Makbuzu(E SMM)’na geçişiniz tamamlanmış olur. Ve makbuzunuzu anında kullanmaya başlarsınız.

E SMM ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz sayfamızı inceleyebilirsiniz.